21 september 2026
Onze leerlingen in de Eindhovense Jeugdraad
Op 16 september vond de kick-off van de Jeugdraad van de gemeente Eindhoven plaats. Tijdens deze eerste bijeenkomst maakten de jongeren kennis met elkaar, raads- en commissieleden en de gemeenteraad. Ook kregen ze de kans om een echte raadsvergadering bij te wonen in de grote zaal van het gemeentehuis.
Namens het Van Maerlantlyceum nemen Sophie, Ninthe en Mike uit 4 vwo de komende twee jaar deel aan de Jeugdraad.
Mijn eerste kennismaking met de Jeugdraad
Vandaag was mijn eerste kennismaking met de Jeugdraad van Eindhoven. We begonnen met een voorstelrondje. We vertelden wie we waren, hoe oud we zijn en op welke school we zitten. De leeftijden liepen uiteen van 11 tot en met 17 jaar. Er waren jongeren van verschillende scholen uit Eindhoven, waaronder het Augustinianum, Huygens, Yuverta en het Stedelijk College.
Het was meteen erg gezellig en ik vond het leuk om nieuwe mensen te ontmoeten. Iedereen was weer anders en had zijn eigen interesses en ideeën. Daardoor was het een leuke manier om elkaar beter te leren kennen en alvast een beetje een beeld te krijgen van de groep.
Na de kennismaking mochten we de echte raadsvergadering van de gemeenteraad bijwonen. Dat vond ik misschien wel het leukste onderdeel van de middag. Het was interessant om van dichtbij mee te maken hoe een raadsvergadering verloopt en hoe de gemeenteraad met verschillende onderwerpen omgaat.
Tijdens de vergadering werd onder andere gesproken over de benoeming en ontheffing van een lid van de meningsvormende vergadering en over het TAM-omgevingsplan voor de Otto Veniusweg en Piuslaan. Het tweede raadsvoorstel werd uiteindelijk aangenomen.
Ik vond het bijzonder om dit al tijdens mijn eerste kennismaking met de Jeugdraad mee te mogen maken. Door de vergadering bij te wonen, kreeg ik een beter beeld van hoe de gemeentelijke politiek in de praktijk werkt. Ik kijk dan ook met veel enthousiasme terug op mijn eerste bijeenkomst en heb er zin in om de komende tijd samen met andere jongeren mee te denken en onze stem te laten horen!
Door de vergadering bij te wonen, kregen de jongeren een beter beeld van hoe de gemeentelijke politiek in de praktijk werkt. Voor Sophie was het bijzonder om dit al tijdens haar eerste kennismaking met de Jeugdraad mee te maken. Ze kijkt dan ook met enthousiasme terug op de eerste bijeenkomst en kijkt ernaar uit om de komende tijd samen met andere jongeren mee te denken en hun stem te laten horen.
Deze week, op 28 september, gaat hét pas echt van start: ze stellen dan de eerste drie onderwerpen vast. De jeugdraad krijgt per onderwerp drie middagen: één voor het verzamelen van informatie voor het advies en één voor het vormgeven van het advies. Uiteindelijk vindt de presentatieavond aan het gemeentebestuur plaats. Welke onderwerpen dit jaar worden uitgewerkt?! Dat gaan we nog horen!